Do oczyszczalni ścieków dopływają tylko niektóre z rodzajów ścieków lub mieszanina wszystkich bądź wybranych ścieków, co jest zależne od rodzaju systemu kanalizacyjnego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni. W praktyce wyróżniamy trzy rodzaje kanalizacji doprowadzającej ścieki do oczyszczalni:
- Kanalizacja ogólnospławna doprowadza wszystkie rodzaje ścieków do oczyszczalni jednym kanałem ściekowym.
- Kanalizacja rozdzielcza posiada osobne kanały ściekowe dla ścieków opadowych odprowadzanych bezpośrednio do odbiornika lub podczyszczalni ścieków deszczowych. Osobnym kanałem sanitarnym doprowadzane są do oczyszczalni komunalnej ścieki bytowo gospodarcze i przemysłowe.
- Kanalizacja półrozdzielcza stosowana jest rzadko, posiada, podobnie jak kanalizacja ogólnospławna, osobne kanały dla ścieków opadowych i sanitarnych Różnica w działaniu tych systemów odprowadzania ścieków przejawia się w podejściu do odprowadzania ścieków deszczowych. Kanalizacji rozdzielczej ścieki deszczowe odprowadzane są bezpośrednio do odbiornika. Natomiast w kanalizacji półrozdzielczej pierwsza, najbardziej zanieczyszczona fala opadów jest rozdzielana i kierowana do oczyszczalni.
Na terenach wiejskich z reguły nie istnieją systemy kanalizacyjne gromadzące i odprowadzające ścieki opadowe. Sieć kanalizacyjna na terenach o zabudowie rozproszonej, czy wiejskich jednostkach osadniczych, jeżeli w ogóle istnieje, ogranicza się do kanalizacji sanitarnej zbierającej ścieki z gospodarstw domowych, punktów usługowych oraz ewentualnie podczyszczone ścieki z zakładów przemysłowych jeżeli ten rodzaj ścieków był uwzględniony przy projektowaniu oczyszczalni. Najczęściej jednak zakłady przemysłowe czy też gospodarstwa hodowlane na ternach wiejskich muszą posiadać własne systemy oczyszczania ścieków. W przypadku braku a danym terenie sieci kanalizacyjnej ścieki muszą być gromadzoen w szczelnych zbiornikach (szambach) i wywożone okresowo na oczyszczalnię ścieków, lub oczyszczane w przydomowych oczyszczalniach.